Kilőtték a startpisztolyból a fehér-piros konfettit, hivatalosan is rajtot vett a lengyel kampány: augusztus elején Andrzej Duda államfő október 15-ére tűzte ki az országgyűlési választást, melynek során nemcsak a lengyeleknek, de a magyaroknak is van miért izgulniuk.
Koalíció kontra koalíció
A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) az előző hónapokban valamicskét javított pozícióin: támogatottsága a Politico Poll of Polls közvélemény-kutatási átlaga szerint 35-ről 39 százalékra emelkedett július óta, s a növekedés egyelőre töretlen. A legesélyesebb ellenzéki tömörülés, a Polgári Platformból (PO) és több kisebb pártból álló Polgári Koalíció (KO) 30 százalékon stagnál. Bajban van azonban a két másik jobboldali ellenzéki erő: a Szabadság és Függetlenség Konföderáció finoman Ukrajna-ellenes, gazdasági liberális álláspontját az infláció csökkenésével már nem 14, csak 11 százaléknyi lengyel támogatja, a korábban a KO-val fej fej mellett haladó, Harmadik Út (TD) nevű szövetség pedig áprilisi megalakulása óta egyre csak zsugorodik, most 8 százaléknál tart. Ugyanott, ahol a baloldalra különösebb igényt nem tartó lengyel társadalom minden vörös pártját tömörítő Baloldal.
Az ellenzék a kormánypárt erősödéséért önmagát is okolhatja. Donald Tusk exminiszterelnök, az Európai Tanács és az Európai Néppárt volt elnöke, a KO kormányfőjelöltje – akiről a lengyel közéletben saját karrierdöntéseitől sem függetlenül felépült a „németek kedvenc lengyelének” csúfos imázsa – nemrégiben ugyanis szerencsétlen nyilatkozatot tett az európai uniós pénzekről. Ezekből hazánkhoz hasonlóan Lengyelország sem kapott még egy fillért sem, hiába illeszkedik bele tökéletesen az uniós fősodorba a háború ügyében. „Ünnepélyesen fogadom: a választás, a győzelem másnapján megyek, és felszabadítom a pénzeket – mondta Tusk. –Egy kevés jó szándék és némi hozzáértés elég ahhoz, hogy feloldjuk a lengyelek Brüsszelben álló pénzét.” Az uniós pénzeső reménye ahelyett, hogy megdobta volna a KO népszerűségét, inkább a kormánypártok narratíváját erősítette meg, amely szerint Lengyelországtól csak azért tartja vissza a pénzt az Európai Bizottság, hogy megtörje a gazdasági fejlődését, és hű szövetségesét, Tuskot az Ujazdów sugárúti kancelláriára ejtőernyőztesse.
Tuskról felépült »a németek kedvenc lengyelének« csúfos imázsa”
Ráadásul a Polgári Koalíció tavaszi, kora nyári népszerűség-növekedése illúziónak bizonyult, ugyanis Tuskéknak kizárólag a másik nagy jobbközép blokktól, a Harmadik Úttól sikerült szavazókat elcsábítaniuk, amelyet a tévés műsorvezető Szymon Hołownia-féle Lengyelország 2050 (PL2050) és a Lengyel Koalíció (KP) nevű kisgazda–jobbközép minikoalíció alkot. A Lengyel Koalíció legnagyobb tagja, a Lengyel Néppárt (PSL) ugyanis korábban Donald Tuskkal kormányzott együtt, s a választók fokozatosan rájöttek: a Harmadik Út valójában nem harmadik út, hiszen kormányra csak a Polgári Koalíció partnereként, Tuskot hatalomra segítve kerülhetne. Így aztán villámgyorsan elpártolt tőlük mindenki, aki nem szeretné a volt miniszterelnök kezében tudni a kormányrudat, azok pedig, akik tudnának együtt élni Tuskkal, átpártoltak az eredeti Tuskhoz. A megmaradt szavazók feltehetőleg már programalapon szavaznak a Harmadik Útra, amely egyébként Márki-Zay Péter legszebb álmait valósítja meg: a választási pénzszórás leállítása jegyében idén már a családi pótlék jelentős emelését sem szavazta meg, emellett a tb terhére fizetne magánegészségügyi ellátásokat, továbbá ellenzi a melegházasságot, és népszavazáson rendezné a 2020-ban élesedett abortuszvitát.